merytoryczny program konferencji

Jako istota działająca celowo, człowiek  potrzebował zawsze wiedzy o kryteriach słusznego działania. Dostrzegał je zarówno w Boskich nakazach i zakazach, własnej naturze, wymogach społecznych i tradycji, moralnych cnotach, wartościach, interesach indywidualnych i grupowych etc. Potrzebował jednak nie tylko wiedzy o tym, co powinien czynić i jak działać.  Potrzebował także pewności lub przynajmniej silnego uzasadnienia tej wiedzy. Zwłaszcza że działał w polu, na którym ścierały się dążenia i celowość wielu osób.

Tego typu potrzeba  nabiera nowej aktualności w czasach współczesnych. U źródeł tego tkwią różnorodne dokonujące się obecnie przemiany, stawiające nas przed nowymi wyzwaniami i zadaniami. Liberalizacja form życia społecznego; skokowy i przyspieszający postęp naukowo-technologiczny, rewolucja informatyczna i związane z nią przekształcenia w sposobach międzyosobowej i społecznej komunikacji; kryzys gospodarczy i związane z tym przemiany w społecznych sposobach wartościowania; przekształcenia demograficzne; kryzys idei multikulturalizmu; postępujące procesy globalizacyjne i zarazem związana z tym glokalizacja; wyraźniejsze niż wcześniej ujawnienie się odmienności kulturowych i cywilizacyjnych. Jako odmienny i specyficzny poziom trzeba jeszcze wskazać spory i dyskusje prowadzone w obrębie samej filozofii, zwłaszcza stanowisk etycznych i aksjologicznych. Różnorodność świata kulturowego, ujawniająca się w tych przemianach, wymaga zaś ciągłych i na nowo podejmowanych starań o znajdowanie racjonalnych, intersubiektywnie przekonujących i możliwych do przekazania w efektywnej argumentacji uzasadnień – takich które będzie można wykorzystać  w rozwiązywaniu praktycznych etyczno-aksjologicznych problemów współczesności. Celem konferencji jest wytworzenie płaszczyzny dla przedstawienia i porównania wyników badań, prowadzonych nad problemem uzasadniania we współczesnej aksjologii i etyce przez badaczy z różnych polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Z jednej strony chodzi o refleksję zarówno nad ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi uzasadniania w aksjologii i etyce, z drugiej zaś o podjęcie tych kwestii w kontekście konkretnych wyzwań praktycznych

Problematyka konferencji, jest zgrupowana wokół kilku podstawowych kontekstów uzasadniania: 1) typy uzasadnień w ogóle a uzasadnianie i argumentacja w różnych szkołach i stanowiskach aksjologicznych oraz etycznych; 2) uzasadnienia etyczne w kontekście współczesnych zagadnień moralnych, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych stanowisk aksjologicznych i etycznych; 3) uzasadnianie etyczne i aksjologiczne w kontekście współczesnych przemian społeczno-cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk współczesnych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s